Gorczyca biała i czarnaCo warto wiedzieć

Gorczyca - Roślina lecznicza

Gorczyca - ziele Surowiec zielarski:
nasiona gorczycy białej ( łac. Semen Sinapis albae, Semen Erucae )
Zawierają 22-35% oleju, 15-18% śluzu, glikozyd ( synalbinę ), białka, sole mineralne i olejki eteryczne.
Działanie:
przeciwzapalne, przeczyszczające, powlekające, pobudzające trawienie. Wodny wyciąg z nasion stosuje się wewnętrznie w chorobach przewodu pokarmowego, nieżycie żołądka i jelit, zaparciach i niestrawności. Zewnętrznie wyciągi wodne są używane do płukania przy zapaleniu gardła i migdałków, a poduszki gorczycowe ( woreczek wypełniony nasionami ) przykłada się do miejsc z bólami reumatycznymi i bolących stawów. Dla osób delikatnych działa drażniąco na skórę i błony śluzowe.

Z nasion wytwarza się olejek gorczyczny ( Oleum Erucae ). Charakteryzuje się on ostrym, piekącym smakiem i zapachem, który pobudza wydzielanie soku żołądkowego i poprawia trawienie.
Musztarda z nasion gorczycy Kulinaria: jest podstawową rośliną, wraz z kolendrą siewną i pieprzem, używaną do sporządzania musztard.
Jest bardzo często stosowanym dodatkiem do wszelkich:
- marynat,
- tłustych mięs i wędlin,
- potraw z jaj,
- sera,
- różnych sosów.
Rolnictwo: młode rośliny, przed kwitnieniem, są dobrą rośliną paszową.
Roślina znajduje się w rejestrze roślin uprawnych Unii Europejskiej. Ze względu na krótki okres wegetacji i spory przyrost masy zielonej często siana jako poplon w celu przeorania
i wzbogacenia gleby w próchnicę.
Zbiór gorczycy
Podstawowe zalecenia agrotechniczne do uprawy gorczycy:
w zakresie wymagań glebowych, uprawy roli, nawożenia i ochrony roślin służymy fachowym doradztwem i pomocą,
przy czym z ważniejszych wiadomości wymienić należy:
  • groźne występowanie zgorzeli siewek we wczesnych fazach rozwoju roślin, szczególnie na plantacjach obsianych niezaprawionymi nasionami,
  • najczęstszymi szkodnikami występującymi na plantacji gorczycy są larwy gnatarza, mszyce, słodyszek, a w czasie wschodów roślin pchełki.
Zalecane są preparaty stosowane w ochronie rzepaku jarego. Zabiegi ochrony roślin należy wykonać zgodnie z zaleceniami IOR-u oraz wskazówkami umieszczonymi na opakowaniach stosowanych środków.
Zbiory gorczycy:
Nasiona gorczycy zbieramy jedno- lub dwuetapowo.
Zbiór dwuetapowy należy preferować w przypadku mniej równomiernego dojrzewania roślin oraz w celu unikania skażenia nasion środkami desykującymi ( istotne w przypadku nasion przyprawowych ).
Zbiór jednoetapowy przeprowadzamy w momencie, gdy nasiona na pędzie głównym mają poniżej 12 % wilgotności, a na pędach bocznych są całkowicie wybarwione na żółto. Można zastosować środki desykujące, w momencie gdy połowa nasion jest dobrze wykształcona i żółta. Należy dbać aby nasiona gorczycy nie zamokły, gdyż po wysuszeniu będą miały białą matową powierzchnię.
strony internetowe aidia multimedia
© 2024 gorczyca JU-KO-POL JU-KO-POL

na skróty:

gorczyca JU-KO-POL JU-KO-POL Dostawca gorczycy
gorczyca JU-KO-POL JU-KO-POL Myjnia Samochodowa